Krzyś leżał już w łóżeczku. Czekał na tatusia, który miał opowiedzieć mu bajkę na dobranoc. Rozmyślał. 

Myśli tak go pochłonęły, że ledwo usłyszał otwierane drzwi. Uśmiechnął się do wchodzącego.

- Tatusiu, co znaczy być świętym? - Natychmiast zadał pytanie. 

Tatuś usiadł wygodnie na brzegu łóżka i odparł. 

- To znaczy kochać...

W VII wieku na terenie obecnej Irlandii panował władca o imieniu Oriel. Żona jego wcześnie zmarła pozostawiając mu jedyną córkę o imieniu Dymfna (Dympna). Oddał ją na wychowanie niani. Dzięki opiekunce poznała wiarę chrześcijańską. Królewna postanowiła żyć w czystości i w tajemnicy przyjęła chrzest.

Tymczasem król Oriel popadał w szaleństwo...

Nie obwołano go świętym, lecz spełnił pewną rolę w dziejach chrześcijaństwa. Ewangelie nazywają go znacznym więźniem lub zbrodniarzem.

Tak naprawdę Barabasz był bojownikiem o wolność Izraela, walczył ze znienawidzonym najeźdźcą, jakim byli Rzymianie.

Przez wiele wieków utarło się, że był on mordercą. Określano go tak ponieważ w trakcie rozruchów religijnych...

Masz na imię Małgosia, Małgorzata, Gosia? Twe imię rozpowszechniła młoda dziewczyna, która swe życie oddała za Chrystusa – Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej.

Ta młoda dziewczyna doznaje wielkiej czci na całym wschodzie, a na zachodzie zaliczono ją do grona Czternastu Wspomożycieli. W kościele prawosławnym czczona jest jako Maryna. Jej wspomnienie przypada...

Około dwusetnego roku w Rzymie w pewnej rodzinie przyszła na świat dziewczynka. Ojciec, znany konsul, nadał jej na imię Tacjana.

Konsul chociaż był chrześcijaninem ukrywał to z obawy o prześladowania, jakie mogły spotkać jego rodzinę. Mimo swych obaw wychował córkę na dzielną chrześcijankę, która nie bała się okazywać miłości Bogu...

Nastał rok 863, kiedy to w Villemont niedaleko Bourges we Francji przyszła na świat dziewczynka. Nadano jej na imię Solange. Jej rodzice byli biedni i jedyne, co mogli zaoferować swej córce to miłość rodzicielska i wiara w Boga.

Solange jako siedmioletnia dziewczynka postanowiła ofiarować Bogu swą niewinność i złożyła śluby...

Cesarz Dioklecjan jak mało kto w historii przysporzył światu męczenników chrześcijańskich. Jedną z jego ofiar był młody gwardzista rzymski Sebastian.

Narodził się około 256 roku w miejscowości Narbonne w Galii. Jego ojciec pochodził ze znanej urzędniczej rodziny. Gdy chłopiec podrósł wysłano go do rodzinnego miasta matki – Mediolanu, by tam...

Jesteś cnotliwym kawalerem? Chcesz dobrze wybrać swą przyszłą małżonkę? Westchnij do świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki cnotliwych mężczyzn.

Katarzyna zwana Aleksandryjską to córka króla Kustosa. Szczególnym kultem darzona jest na Wschodzie.

Jej krótkie, lecz owocne życie przypada na czas panowania cesarza Dioklecjana, którego w rządzeniu wspomagali Galeriusz Maksymian i Konstancjusz I.

Dawno temu w muzułmańskim mieście Toledo na świat przyszła córka emira al-Mamuna. Nadano jej imię Kasylda. Dziewczynka była niezwykle wrażliwa na potrzeby innych ludzi. Jej życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. Współczując uwięzionym zanosiła im chleb, aby się posilili.

Pewnego dnia przyłapali ją żołnierze. Obawiali się ukarać córkę władcy. Zaprowadzili...

18 listopada wspominamy patrona Japonii – błogosławionego Leonarda Kimurę.

W 1550 roku na wyspie Hirado pojawił się misjonarz, którego po latach obwołano świętym. Był to Franciszek Ksawery. Wkrótce w mieście Nagasaki rozpoczął działalność misyjną. Jako pierwszego ochrzcił mężczyznę pochodzącego z arystokratycznej rodziny Kimura, spokrewnionej z ówczesnym władcą Japonii.

Dwadzieścia pięć...