Tacjana

Około dwusetnego roku w Rzymie w pewnej rodzinie przyszła na świat dziewczynka. Ojciec, znany konsul, nadał jej na imię Tacjana.

Konsul chociaż był chrześcijaninem ukrywał to z obawy o prześladowania, jakie mogły spotkać jego rodzinę. Mimo swych obaw wychował córkę na dzielną chrześcijankę, która nie bała się okazywać miłości Bogu i ludziom.

Tacjana, gdy tylko podrosła, postanowiła zostać diakonisą. Była to funkcja w świątyni. Do zajęć Tacjany należało pomaganie chorym, przygotowywanie kobiet do sakramentu chrztu a także dbanie o czystość w kościele.

Okazało się jednak, że obawy ojca nie były tak całkiem bezpodstawne. Za czasów panowania młodego cesarza Aleksandra Sewera wybuchły kolejne prześladowania. Tym razem zmuszano chrześcijan do oddawania czci pogańskim bożkom.

Tacjana wraz z ojcem została pojmana podczas jednego z nabożeństw. Zaprowadzoną ją wówczas do świątyni Apolla i tam zmuszano do oddania czci bożkowi. Dzielna dziewczyna nie ugięła się tylko zaczęła modlić się za swych oprawców. Wtedy stało się coś, czego żaden z nich się nie spodziewał. W wyniku trzęsienia ziemi posąg Apolla rozbił się.

Nie spodobało się to tym, którzy uwięzili młodą chrześcijankę, poddano ją więc torturom. Jednak i w tym przypadku oprawców czekała niespodzianka. Tacjanę bito i wykłuto jej oczy, lecz rany szybko się goiły. Tak widoczne cuda sprawiały, że wszyscy z którymi miała do czynienia nawracali się. W końcu postanowiono oddać ją lwu na pożarcie. Okazało się, że groźne zwierze przyjaźnie lizało stopy kobiety. Wrzucono ją też do ognia, ale ku zdumieniu zgromadzonych nawet jej nie oparzył nie wspominając o śmierci. Widząc, że skutkiem odwagi Tacjany są liczne nawrócenia około 228 roku ścięto ją mieczem. Wraz z nią zginął również ojciec, który w końcu odważył się publicznie wyznać wiarę w Chrystusa.

Do świętej Tacjany modlą się przede wszystkim rosyjscy studenci, którym patronuje.

W Cerkwi Prawosławnej i Kościele Greckokatolickim jej wspomnienie przypada 25 stycznia według kalendarza gregoriańskiego natomiast katolicy wspomina ją 12 stycznia za Martyrologium Rzymskim.