Rozdział 26 Mchy i grzyby


– Witam was wszystkich. – Powiedział jeż. – Dzisiaj opowiem wam o lesie. Często w nim bywam a wczoraj temat ten zaczęła Monika swoją opowieścią.

– Dużo jest trawy w lesie? – Wyrwał się z pytaniem Grześ.

– Trawa jest na polanach, pod drzewami jest zbyt wiele cienia i tam jest runo leśne.

– Co to jest runo? – Odezwała się Iga.

– Najniższa warstwa roślinności w lesie. Składa się na nią wiele różnych roślin, począwszy od mchów i porostów poprzez grzyby do paproci i skrzypów. Przy samej ziemi są mchy i porosty, pomiędzy nimi wyrastają grzyby a nad nimi rosną paprocie i skrzypy.

– W jakim kolorze są mchy? – Zaciekawił się Grześ.

– Podobnie jak trawa mają kolor zielony. Od czego to zależy? – Drążył dalej temat ciekawy wąż.

– Każda zielona roślina ma w sobie taki specjalny barwnik, który nadaje im piękny kolor.  Ten barwnik nosi trudną nazwę chlorofil.

– Dlaczego w lesie rosną mchy a nie trawa? – Wróciła do tematu Iga.

– Mchy mają mniejsze wymagania od trawy, nie potrzebują tyle słońca, żeby rosnąć. W lesie drzewa i inne rośliny zasłaniają światło. Te roślinki pełnią niezwykle ważną rolę w przyrodzie.

– Mchy rosną tylko w lesie? – Zadała pytanie Ala.

– Nie tylko. – Uśmiechnął się Pankracy. – Można je spotkać w wielu różnych miejscach.

– Mówił pan, że mają one ważne zadanie. – Przypomniał Damian.

– Tak. Rosną przy samej ziemi i stąd ich rola. Dzięki nim podłoże utrzymuje się w jednym miejscu i mogą na nim wyrosnąć inne rośliny.

– Co by było, gdyby nie w lesie nie rosły mchy? –  Zaciekawił się Kuba.

– To bardzo ważne pytanie. – Pochwalił jeż. – Pomyślcie, skoro mchy przytrzymują ziemię co by było gdyby ich zabrakło? Gdyby na przykład powiał silny wiatr albo spadł gwałtowny deszcz?

– Zbyt lekkie by spłynęło lub pofrunęło z wiatrem. – Uśmiechnął się Kuba wyobrażając to sobie.

– Tak, to byłoby ciekawe, ale niezbyt bezpieczne dla lasu i jego mieszkańców. – Odpowiedział Pankracy. – Mchy potrzebują niewiele światła słonecznego, wymagają jednak dużo wilgoci. I dlatego często można spotkać je nad brzegami strumyków.

– Co się z nimi dzieje, jeśli brakuje wody? – Odezwała się pierwszy raz Monika.

– Wiele gatunków mchów wykształciło w sobie coś co nazywamy mechanizmami obronnymi. Potrafią przetrwać czas suszy, a kiedy otrzymają potrzebną do życia wodę rozkwitają w ciągu kilku godzin. Jak wtedy wyglądają? Wysychają i robią się brązowe. Wystarczy jednak wilgoć, by powrócił im piękny zielony kolor. Tyle o mchu. Opowiem wam teraz o grzybach. Wyglądają one zupełnie inaczej niż mchy czy trawy. Wyrastają z ziemi na jednej nóżce do której jest przytwierdzony kapelusz.

– Skacze grzybek w środku lasu, chwiejąc się na jednej nóżce… – Roześmiał się Maniek.

– Wszyscy się roześmieli słuchając żabki.

– Grzybki nie skaczą, są przytwierdzone do ziemi za pomocą grzybni czyli takich korzonków grzyba. – Wyjaśnił Pankracy. – Nóżka grzyba nazywana jest też trzonem, a do niego przytwierdzony jest kapelusz. Kapelusze różnią się między sobą, niektóre od spodu mają blaszki a inne rurki.

Jeż przerwał i spojrzał z uśmiechem na zgromadzone zwierzątka.

– Chyba na dzisiaj wystarczy, rodzice Grzesia mogą się niepokoić. Jutro ciąg dalszy opowieści o runie leśnym.