Przyjaciele pozostali sami i kontynuowali rozmowę.
– Co się dzieje, gdy ktoś nadużywa pomocy innych z powodu własnego lenistwa? Jak myślicie? – Zapytał Pankracy.
– Na początku na pewno inni chętnie pomagają, ale do czasu… – Odpowiedział Damian.
– Tak, nikt nie lubi być wykorzystywany. – Dopowiedział Kuba.
– Co powiecie na podobną sytuację, ale w innym kontekście. Ktoś często prosi o pomoc w czymś z czym może sobie spokojnie poradzić samodzielnie. Popatrzmy dalej na mrówki, stanowią świetny przykład. – Patyczek czy igłę mogłaby Kasia samodzielnie przenieść, prosi jednak inne mrówki o pomoc. Jednak nie z powodu lenistwa, a dlatego, że tych igieł jest bardzo dużo.
– To co innego – Kasia nie robi tego dlatego, że jej się nie chce pracować. – Odpowiedział Tomek.
– Gdyby jednak poprosiła o pomoc ponieważ chce odpocząć? – Drążył dalej temat Pankracy. – Czyli prosi o pomoc gdyż chce poleniuchować.
– Niby tak. – Uśmiechnął się Grześ. – I tak bym jej pomógł, żeby mogła odpocząć. Jej zmęczenie spowodowane byłoby przecież ciężką pracą, a nie lenistwem.
– Nawet gdyby o taką pomoc prosiła stale?
– Wtedy zastanowiłbym się nad tym co zrobić, by rozwiązać ten problem inaczej. Nie odmówiłbym jej jednak pomocy.
– Dlaczego należy pomagać innym? – Zadał kolejne pytanie Pankracy.
– Z dwóch przyczyn. – Odpowiedział po namyśle Maniek. – Pierwsza jest oczywista – tak powinno się robić, żeby wszystkim żyło się łatwiej. Druga jest bardziej egoistyczna – jeśli my nikomu nie będziemy pomagać to i nikt nam nie pomoże, a przecież każdy czasem potrzebuje pomocy.
– Masz rację Maniek. Każdy czasami potrzebuje pomocy. – Powiedział jeż. – Jest jeszcze trzeci powód – pomagamy, żeby poprawić sobie samopoczucie. Jak myślicie, których z podanych powodów jest ważniejszy?
– Na pewno ten pierwszy, ale zdecydowanie dwa pozostałe są częściej spotykane. – Odezwał się Grześ.
– Tak, niestety częściej pomagamy w nadziei, że i nam ktoś pomoże jak będziemy tego potrzebować. Czasem jednak pomoc jest ważniejsza od motywacji, która przyświeca temu, kto pomaga.