Jakub miał dwie żony – poślubioną przez podstęp Labana Leę i ukochaną Rachelę. Zapatrzony w Rachelę odsunął się od Lei. Zobaczył to Pan Bóg i nie spodobało mu się.
Postanowił niejako wyrównać szanse obu sióstr na względy męża. Lea urodziła czterech synów – w kolejności Rubena, Symeona, Lewiego i Judę. Rachela zaś nie mogła mieć dzieci. Zasmucona Rachela oddała mu swą niewolnicę Bilhę za żonę. Miała nadzieję, że chociaż syn niewolnicy zastąpi niejako jej dziecko. Bilha urodziła dwóch synów – starszy z nich nosił imię Dan, a młodszy Neftali.
Zazdrosna Lea widząc, że ona przestała rodzić kolejne dzieci oddała swoją niewolnię Zilpę Jakubowi za małżonkę. Ta urodziła wkrótce dwóch synów – starszego o imieniu Gad i młodszego Asera.
I tak rywalizacja sióstr trwała. Gdy Rachela poprosiła Leę o mandragorę, którą przyniósł jej najstarszy syn Ruben ta zażądała w zamian, by Jakub zbliżył się do niej tej nocy. Rachela wyraziła na to zgodę.
Widząc z daleka nadchodzącego Jakuba wybiegła mu na spotkanie mówiąc, że nabyła go za mandragory. W wyniku owej nocy Lea poczęła i urodziła syna o imieniu Issachar a później kolejnego nazwanego Zabulon. Kolejnym dzieckiem okazała się córka o imieniu Dina.
Wreszcie Pan Bóg zlitował się nad Rachelą, urodziła ona syna o imieniu Józef. Wiele lat później Rachela urodziła jeszcze jednego, ukochanego syna Jakuba o imieniu Beniamin, zmarła jednak przy porodzie.
Jakub adoptował jeszcze w przyszłości dwóch synów Józefa – Efraima i Manassesa.
I tak synowie Jakuba dali początek dwunastu plemionom. Do podziału na plemiona nie wlicza się Lewiego – trzeciego z synów Jakuba. Dał on początek plemieniu tzw. lewitów – kapłanów, którzy nie posiadają własnych ziem. Józefa również nie wlicza się do podziału na plemiona, rolę tą przejęli dwaj synowie, których adoptował Jakub.
Jakub mając liczną rodzinę postanowił odejść od Labana i wrócić w rodzinne strony.