Agata z Maokou

Chrześcijanie ginęli za wiarę nie tylko w czasach starożytnych. Prześladowania z tego powodu nie były domeną jedynie cesarza Dioklecjana i innych władców rzymskich.

W 1817 roku w powiecie Qinglong, Kuejczou, w Chinach narodziła się dziewczynka, której nadano chrześcijańskie imię Agata. Jej narodziny poprzedziło aresztowanie ojca z powodu wiary. Gdy trzy lata później wypuszczono go z więzienia córeczkę ochrzczono. W wieku osiemnastu lat za radą ojca Mateusza Liu wstąpiła do szkoły dla dziewcząt w Guiyang. Tego samego roku złożyła śluby czystości.

Kolejne prześladowania religijne rozpętały się dwa lata później. I tym razem ponownie wtrącono ojca do więzienia, gdzie został poddany torturom. Rodzinę dotknęło ubóstwo. Majątek rodzinny został skonfiskowany, a wypuszczony z więzienia ojciec w wyniku doznanych tortur nie mógł pracować. Utrzymania rodziny podjęły się Agata z matką. Po śmierci ojca mama zdecydowała się zamieszkać z synem z pierwszego małżeństwa, dzięki czemu przyszła święta mogła podążać własną drogą. We współpracy z ojcem Mateuszem Liu podjęła się roli dyrektorki szkoły dla dziewcząt, którą otworzył. Szybko docenił jej pracę apostolski administrator diecezji Kuejczou ojciec Bai i zaledwie po roku pracy jako dyrektorka objęła funkcję przełożonej konwentu w Guiyang. Niestety prześladowania chrześcijań nie ustały i aresztowano ją w 1857 roku. 28 stycznia 1858 roku ścięto ją z rozkazu mandaryna Maokou.

Papież Pius X beatyfikował ją wraz z Hieronimem Lu Tingmei i Wawrzyńcem Wang Bing. Określano ich jako męczenników z Maokou. Została kanonizowana przez Jana Pawła II 1 października 2000 w grupie męczenników chińskich.