Zagubione klucze

Zgubiłeś klucze? Poproś o wsparcie świętą Zytę. To włoska święta z XIII wieku.

Narodziła się ok. 1218 roku w małej wsi Monsgrati w Toskanii w pobliżu miasta Lucca. Niezamożni rodzice dali swym dzieciom to, co uważali za najcenniejsze – przekazali im swoją wiarę. Siostra świętej została zakonnicą u cysterek, a brat pustelnikiem.

Zytę bieda zmusiła, by jako dwunastolatka udała się na służbę do państwa Fratinellich. Pobożna i cicha dziewczyna początkowo doznała wiele krzywd od surowego pana i wiecznie niezadowolonej pani. Wkrótce docenili jednak młodą dziewczynę, która dawała z siebie wszystko w pracy. Uczynili ją przełożoną służących. To z kolei sprawiło, iż współpracownicy byli wobec niej niechętni. Jednak i oni stopniowo przekonali się do Zyty.

Młoda dziewczyna prowadziła niezwykle skromne życie. Wcześnie rano, gdy inni jeszcze spali, biegła do pobliskiego kościoła św. Frygidiana, aby uczestniczyć we Mszy świętej. Niezależnie od pory roku sypiała na gołej ziemi, a przez większość dni w roku pościła o chlebie i wodzie.

Cicha i zawsze skłonna do pomocy innym potrafiła jednak wykazać się odwagą, gdy napadł ją znany rozpustnik. Nie mógł on powstrzymać się widząc piękną młodą kobietę. Jednak atak na nią skończył się dla niego źle – Zyta pozostawiła mu na twarzy i rękach rany, które długo nie mogły się zagoić.

Legenda głosi, iż święta oddała żebrakowi ciepły płaszcz, jakim została obdarowana przez swych chlebodawców. Znany z porywczości pan Fratinelli zbił ją za to. Kilka dni później ponownie do drzwi zapukał obdarowany biedak, by oddać płaszcz. Okazało się, że biedakiem tym był sam Pan Jezus.

Z życiem świętej związana jest jeszcze jedna legenda. Według niej Zyta pozostawiła wyrastające ciasto na chleb, by dawać jałmużnę biednym. Niechętni jej służący zawołali państwa do kuchni, chcąc wykazać, że przełożona porzuciła swe obowiązki. Jakże wielkie było zdumienie wszystkich, gdy ujrzeli krzątających się aniołów przy pieczeniu chleba.

Zmarła 27 kwietnia 1272 r. w Lucce. Już za życia uznana za świętą została pochowana w kościele, który tak chętnie odwiedzała, by wysłuchać codziennej Mszy Świętej.

Za jej przyczyną dokonało się ponad 150 opisanych cudów. Gdy jej grób otwarto w 1580 roku znaleziono jej ciało w nienaruszonym stanie. Kanonizował ją papież Innocenty XII 5 września 1696 roku, w 1748 roku papież Benedykt XIV natomiast dodał jej imię do do Martyrologium Rzymskiego. Patronką ogniska domowego ogłosił ją papież Pius XII.

Patronuje ona również miastu Lucca, służącym, piekarzom, kelnerom, dziewczętom i samotnym kobietom. Możemy wzywać jej pomocy, gdy zaginą nam klucze.

Modlitwa

Boże, któryś świętą Zytę w stanie służebnym zostającą, przez doskonałe spełnianie obowiązków do wysokiej doprowadził doskonałości, prosimy, spraw łaskawie przez jej zasługi, abyśmy obowiązki stanu naszego przez wzgląd na wolę Twoją, która nam je przeznaczyła, wiernie spełniając, służyć Ci mogli w Niebie na wieki. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.

Litania do św. Zyty

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.

Święta Zyto, dziewico,
Święta Zyto, chlubo ziemi włoskiej,
Święta Zyto, patronko służących,
Święta Zyto, wzorze pobożności,
Święta Zyto, gorliwa w uczęszczaniu na Mszę świętą,
Święta Zyto, wzorze modlitwy,
Święta Zyto, wzorze posłuszeństwa,
Święta Zyto, wzorze pracowitości,
Święta Zyto, wzorze dobroci,
Święta Zyto, przez całe życie z Bogiem zjednoczona,
Święta Zyto, ciesząca się łaską kontemplacji,
Święta Zyto, słynąca cudami,
Święta Zyto, dźwigająca trud pracy służebnej,
Święta Zyto, żyjąca w ubóstwie,
Święta Zyto, znana z czynów miłosierdzia,
Święta Zyto, jaśniejąca głęboką pokorą,

Abyśmy byli wierni Chrystusowi, uproś nam u Boga.
Abyśmy kochali Boga i bliźniego,
Abyśmy łączyli pracę z modlitwą,
Abyśmy służyli Bogu w pokorze,
Aby nasza praca zbliżała nas do Pana Boga.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!

K. Módl się za nami święta Zyto.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: O św. Zyto, swem życiem zasłużyłaś sobie na to, że Chrystus przyjmując cię w niebie wyrzekł do ciebie te słowa: – Sługo wierna i dobra, iżeś była wierną nad małem, postanowię cię nad wielą —“ wnijdź do radości Pana twojego. Uproś nam u Zbawiciela tę łaskę, abyśmy służyli Bogu w tym stanie, w jakim jesteśmy, i nie pragnąc złudnych rzeczy ziemskich, spełniali wiernie obowiązki na nas nałożone. Amen.